Skip to main content Skip to search

Historia

Siatkarskie Towarzystwo Sportowe Sandecja to klub z wieloletnią tradycja. Sekcja siatkówki żeńskiej powstała w 1950r. i już w sezonie 1951/1952 występowała w rozgrywkach o mistrzostwo krakowskiej klasy „A”

Pierwszym większym sukcesem drużyny było zajęcie IV miejsca w mistrzostwach klasy „A” w sezonie 1955/56. Kierownikiem drużyny był wówczas Bogdan Englert, a trenerką Ewa Fryś.

W sezonie 1958/59 siatkarki Sandecji zajęły ponownie IV miejsce w rozgrywkach Ligi Okręgowej, a już w kolejnym sezonie 1959/60 zajęły II miejsce za AZS Kraków, wówczas trenerem zespołu był Stanisław Mysiński. Właśnie w tym roku przekształcono klasę „A” na Ligę Okręgową, która istnieje do dzisiaj.

W kolejnych sezonach siatkarki Sandecji Nowy Sącz zajmowały czołowe miejsca w Krakowskiej Lidze Okręgowej, a w sezonie 1963/64 Sandecja zdobyła mistrzostwo okręgu krakowskiego, kwalifikując się do rozgrywek eliminacyjnych o wejście do Ekstraklasy (II Ligi wtedy nie było). Niestety awansu nie udało się wywalczyć.

Po raz drugi mistrzem Ligi Okręgowej Sandecja została w sezonie 1967/68. Niestety w tym sezonie ponownie nie udało się awansować do II Ligi. Po tym sezonie z pracy trenera w Sandecji zrezygnował trener Władysław Mężyk, a po tym fakcie w kolejnych sezonach siatkarki Sandecji zajmowały miejsca w środkowej części tabeli Ligi Okręgowej.

W sezonie 1973/74 siatkarki Sandecji zajęły III miejsce w Lidze Okręgowej, a wynik ten powtórzyły w sezonie 1975/76, co dało im prawo gry w eliminacja o wejście do II Ligi, które to zakończyły się niepomyślnie. Po zakończeniu sezonu 1975/76 z drużyny odeszło wiele utalentowanych zawodniczek, co spowodowało konieczność odbudowy składu zespołu.

Przebudowana drużyna Sandecji w sezonie 1978/79 zajmuje III miejsce w Lidze Okręgowej i walczy po raz kolejny o awans do II ligi przed własna publicznością w Nowym Sączu. Ostatecznie zajmuje IV miejsce.

W sezonie 1988/89 siatkarki Sandecji Nowy Sącz zajęły I miejsce w III Lidze i awansowały do rozgrywek makroregionu Małopolska. Druga drużyna siatkarek Sandecji występowała w rozgrywkach Ligi Okręgowej, a jej trenerką była Grażyna Cempa. Niestety mimo wielu prób nie udało się siatkarkom Sandecji awansować do II Ligi.

Siatkarki Sandecji w roku 1997 wywalczyły upragniony awans do II ligi, jednak po zakończeniu sezonu spadły do II Ligi.

W 2000 roku powstała autonomiczna sekcja siatkówki damskiej o nazwie Siatkarskie Towarzystwo Sportowe Sandecja. Pierwszym prezesem stowarzyszenia został Krzysztof Jawczak, a następnie Krzysztof Poprawa. Od roku 2005 funkcję prezesa pełnił Zygmunt Wójcik. W roku 2013 prezesem został Rafał Reichert, a w roku 2015 prezesem została Grażyna Pulit Cempa.

W roku 2001 drużyna STS Sandecja ponownie awansowała do II Ligi i jako beniaminek zajęła IV miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo II Ligi . Kolejne sezony w II lidze to czwarte miejsce w 2003 roku, siódme w 20017 roku i ostatnie spadkowe w 2008 roku.

W 2010 roku pod wodzą trenera Tadeusza Wcześny drużyna STS Sandecja awansowała ponownie do  II Ligi. Radość z awansu nie trwała jednak długo, bo w 2011 drużyna spadła do III Ligi,  żeby ponownie w 2012 roku awansować do II Ligi.

W sezonie 2015/16 Sandecja wywalczyła mistrzostwo III Ligi i po raz kolejny wywalczyła awans do II ligi, ponownie pod wodzą trenera Tadeusza Wcześny. A w kolejnym sezonie 2016/17 zajęła ostatecznie 5 miejsce w II Lidze, gwarantujące pozostanie w II Lidze na kolejny sezon 2017/18.

To pragnienie dążenia do gry w wysokich ligach rozgrywkowych to pokłosie wieloletniej pracy trenerów z młodzieżą. Klub stawia na szkolenie młodzieży na każdym etapie rozwoju.

Treningi i mecze STS Sandecja odbywają się na sali gimnastycznej II LO w Nowym Sączu przy ulicy Żeromskiego. W klubie trenuje około 120-150 zawodniczek i występują we wszystkich rozgrywkach począwszy od seniorek, juniorek, kadetek, do młodziczek oraz młodziczek młodszych grających w rozgrywkach ligi „Kinder+Sport”.

Klub STS Sandecja prowadzi stały nabór dziewcząt chcących nauczyć się grać w siatkówkę do szkółki siatkarskiej w różnym wieku.